Abdi İbrahim’in Geleceği Keşfedenler Programı’nda üçüncü dönem başlıyor

Abdi İbrahim’in, HEAL2050 sürdürülebilirlik stratejisi kapsamında Bilim Virüsü öğrenme girişimi iş birliğinde bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdiği “Geleceği Keşfedenler” programındayeni dönem mayıs ayında başlıyor.

Gençlerde bilim farkındalığı oluşturma vizyonuyla hayata geçirilen bu proje, 15-18 yaş arası liseli gençleri yaratıcı yetkinlikler, küresel sürdürülebilirlik, dijital dönüşüm ve biyoteknoloji üzerine düşündürmeyi ve güçlendirmeyi hedefliyor. Ücretsiz ve çevrim içi gerçekleşecek olan “Geleceği Keşfedenler” programının ilk modül başvuruları için son gün 5 Mayıs.      

Türk ilaç sektörünün 22 yıldır kesintisiz lideri konumundaki Abdi İbrahim’in, toplumsal yatırım programları çerçevesinde hayata geçirdiği Geleceği Keşfedenler Programı’nda yeni dönem eğitimleri, mayıs ayı itibarıyla başlıyor. “Geleceği Keşfedenler”den ilham alarak tasarlanan program kapsamında gençler, yaratıcı yetkinliklerden küresel sürdürülebilirliğe, dijital dönüşümden biyoteknolojiye kadar pek çok farklı başlıkta eğitim serisine dahil olacak. Aynı zamanda gençlerin birlikte güçlenmeleri ve üretmeleri için “Dijital İçerik Atölyeleri” gerçekleştirilecek ve üretilen içerikler “Geleceği Keşfedenler Kütüphanesi”nde yayınlanacak. Gençler, modül sonunda düzenlenecek olan biyoteknoloji alanındaki webinarlar sayesinde, bu alandaki kariyer olanaklarına dair uzman görüşlerini dinleme fırsatı bulacaklar. 

“Geleceği Keşfedenler”den ilham alınan 3 eğitim modülü 

Zaman içinde yaptıkları icatlarla, keşiflerle tarihte iz bırakan ve “Geleceği Keşfedenler”den ilham alarak tasarlanan program, gençlerin eğlenceli bir deneyim yaşayarak öğrenmelerine olanak sağlıyor. 3 ana modülde gerçekleşecek olan eğitimlerin Yaratıcı Yetkinlikler Modülü’nde, “Sorgulama ve Merak”, “Yaratıcı Problem Çözme”, “Hikâye Anlatıcılığı ve Hayal Gücü”, “Tasarım Odaklı Düşünme”, Küresel Sürdürülebilirlik Modülü’nde, “Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları”, “Küresel Vatandaşlık ve Birlikte Yaşam”, “Dönüştürücü Eylem”, “Döngüsel Ekonomi ve Ortaklıklar”, Dijital Dönüşüm ve Biyoteknoloji Yolculuğu Modülü’nde ise “Dijital Beceriler ve Teknoloji”, “Biyoteknolojinin Dünyası”, “Yapay Zekâ ve Yeni Nesil Teknolojiler”, “Sağlıkta Sosyal İnovasyon ve Yaşam Teknolojileri” başlıkları yer alıyor. 

 

İlk 2 yılda binlerce liseli gence ulaşıldı

 

İlk iki yılında büyük ilgi gören ve Türkiye’nin dört bir yanından 10 bine yakın başvuru alan Geleceği Keşfedenler Programı’nda, Türkiye’nin 79 ilinden ve 6 farklı ülkeden binlerce gence ulaşıldı. Program kapsamında; 2022’de 25 farklı başlıkta 57 eğitim ve 4 webinar, 2023’te ise 32 farklı başlıkta 130 eğitim ve 6 webinar düzenlendi.

Hazırlanan etki raporuna göre, programın ilk yılında katılımcı gençlerin yaklaşık yüzde 90,8’i, biyoteknoloji alanındaki farkındalıklarının arttığını dile getirirken, ikinci yılda biyoteknolojiyi hayatlarının içerisinde kullanabilme yetkinliklerinin yüzde 106,6 gibi bir oranda güçlendiği belirlendi.  

Aynı zamanda, Geleceği Keşfedenler Programı’na katılan gençlerin öz farkındalıklarını artırdığı, duygu durumlarını yönetmek için gerekli girişimlerde bulunduğu, kendi öğrenme süreçlerindeki eksiklikleri giderdiği, atölyelerde sunulan kaynakları araştırdığı ve sivil toplum kuruluşlarına üye olmak gibi konularda adımlar atmaya başladığı gözlendi.

Başta biyoteknoloji alanı olmak üzere program boyunca tartışılan konular ve her modülde sunulan webinarlar gençlere, kariyerlerini tasarlamak ve bu doğrultuda gerekli yetkinlikleri edinmek konusunda ilham kaynağı oldu. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir