Anthropic Claude 3.5 Sonnet Yapay Zeka Modeli GPT-4o ve Gemini 1.5 Pro Karşısında İddialı

Anthropic tarafından Claude 3.5 Sonnet yapay zeka modeli duyuruldu. Claude 3.5 Sonnet daha hızlı performans ve kodlama, görme ve doğal dil anlama konularında daha iyi becerilerle önceki modeli geliştiriyor.

Sonnet, Claude’un daha küçük Haiku ile üst düzey Opus arasında konumlanan orta seviye modeli olacak olsa da Anthropic, dahili kıyaslamalara göre en üst seviye Opus’tan bile daha iyi performans gösterdiğini iddia ediyor.

Anthropic’e göre Claude 3.5 Sonnet, girdileri Opus’tan iki kat daha hızlı işliyor. Sonnet’in kodlama zorluklarında önceki Opus modelini geride bırakarak kod hatalarının %64’ünü düzelttiği, Opus’un ise bu oranın %38 olduğu ifade ediliyor. Karşılaştırma sonuçları ayrıca Sonnet’in dokuz genel kategoriden yedisinde ve beş görsel görevden dördünde rakiplerini geride bıraktığını gösteriyor.

Anthropic’in yeni yapa zeka modeline ilişkin açıklaması şu şekilde: “Claude 3.5 Sonnet, standart görüş kriterlerinde Claude 3 Opus’u geride bırakarak şimdiye kadarki en güçlü görüş modelimizdir. Bu adım değişikliği iyileştirmeleri, çizelgeleri ve grafikleri yorumlamak gibi görsel muhakeme gerektiren görevlerde en çok fark edilir. Claude 3.5 Sonnet ayrıca kusurlu görüntülerden metni doğru bir şekilde kopyalayabilir; bu, perakende, lojistik ve finansal hizmetler için temel bir yetenektir; burada yapay zeka, yalnızca metinden ziyade bir görüntü, grafik veya illüstrasyondan daha fazla bilgi toplayabilir.”

GPT-4o gibi Claude 3.5 Sonnet’in de herhangi bir sınırlama olmaksızın gündelik, ticari olmayan amaçlarla kullanımı ücretsiz olacak. Kesintisiz erişim isteyenlerin ise ayda 20 dolardan başlayan abonelik seçeneklerini kullanması gerekecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir