Polis, Washington’da Gazze’ye destek kampını dağıttı: 33 gözaltı

ABD’nin başkenti Washington’da polis, George Washington Üniversitesi’nde (GWU), Ekim 2023’ten bu yana İsrail’in saldırısı altında olan Gazze’ye destek için kurulan çadır kampını kaldırdı. Göz yaşartıcı sprey de kullanan polis, 33 göstericiyi gözaltına aldı.

AA’nın aktardığına göre, ABD’de ülke geneline yayılan ve İsrail ile ABD yönetimlerine tepkilerin odak noktası haline gelen kampüs eylemlerinde, başkent Washington’daki GWU, sabaha karşı polis saldırısına tanık oldu. Olayla ilgili olarak Washington Belediye Başkanı Muriel Bowser ile Polis Şefi Pamela Smith, sabah saatlerinde basın toplantısı düzenledi.

ÇADIR KAMPI, 2 HAFTADIR KAMPÜS BAHÇESİNDEYDİ

Belediye Başkanı Bowser, öğrencilere ifade özgürlüğü haklarını kullanmaları konusunda yeterli imkanı verdiklerini, ancak bir noktadan sonra kamu güvenliğini korumak amacıyla anayasal görevlerini yerine getirerek çadır kampını temizlediklerini savundu.

Polis Şefi Smith de sabaha karşı 03.30 sıralarında GWU’nun bahçesinde yaklaşık 2 haftadır bulunan çadır kampının ‘daha önce yapılan uyarıların göz ardı edilmesi’ nedeniyle polis tarafından kaldırıldığını ve 33 göstericinin gözaltına alındığını açıkladı. Smith, barışçıl şekilde başlayan ve devam eden gösterilerin son günlerde şiddet içeren bir hale dönüşmeye başladığını, bu sebeple müdahale kararı aldıklarını ileri sürdü.

POLİS, GÖZ YAŞARTICI SPREY KULLANDI

Öte yandan, olayla ilgili sosyal medyaya yansıyan görüntüler, polis memurlarının öğrencileri çadırlardan uzaklaştırmak için göz yaşartıcı sprey kullandığını ortaya koydu. Bazı öğrencileri zor kullanarak bölgeden uzaklaştıran polisle göstericiler arasında arbede yaşandı.

Diğer yandan, bugün ABD Temsilciler Meclisi’nde GWU’daki öğrenci gösterileriyle ilgili olarak bir oturumda soruları yanıtlaması beklenen Belediye Başkanı Bowser’ın oturumu son dakikada iptal edildi. ABD medyasına yansıyan haberlere göre, Kongredeki ilgili komite, polisin öğrencilere yönelik müdahalesinin ardından söz konusu oturumu iptal etti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir